Obsługa radia CB w samochodzie bez odrywania rąk od kierownicy

2020/09/23

W niektórych państwach Unii Europejskiej wprowadza się prawo zrównujące używanie radia CB
w samochodzie z używaniem telefonu komórkowego. Rodzi to konieczność obsługi radia bez odrywania rąk od kierownicy.

Dla kierowców podróżujących lub zamierzających podróżować przez takie kraje grupa Midland przygotowała ciekawe rozwiązania, które pozwalają zaadaptować niemal dowolne, posiadane już przez użytkownika radio do nowych regulacji.

Są to mikrofony z funkcją VOX czyli nadawaniem sterowanym głosem albo pilotem montowanym
na kierownicy.

Uniwersalna linia mikrofonów VOX Albrechta zawiera modele z wtykiem cztero i sześcio pinowym.

Niektóre z nich wyposażone są w ładowany w standardzie USB akumulator niezbędny do ich funkcjonowania, a inne korzystają już z prądu obecnego w niektórych radiach CB w 6 pinowym gnieździe mikrofonowym. Odpowiedni model można dopasować do każdego radia samochodowego Midland, Alan i Albrecht włącznie z najpopularniejszymi Alan-100+, Midland M Zero. Jedynym wyjątkiem będzie Midland M-Mini i Albrecht 6110 ze względu na nierozłączalny mikrofon
lub w najnowszej wersji M mini USB - nietypowe złącze RJ.

Z radiami innych producentów jak President, Uniden, Stabo mikrofony VOX Albrechta będą współpracować w podstawowym zakresie nadawanie/odbiór, nie będzie natomiast dostępna funkcja zmiany kanałów w mikrofonie.

Istotny wkład w prawidłowe działanie mikrofonów wnosi możliwość regulacji czułości układu VOX czyli wybranie progowej głośności dźwięku uruchamiającego nadawanie, dzięki czemu można dopasować jego pracę do poziomu hałasu w kabinie konkretnego pojazdu.

Kolejną ciekawą propozycją jest zestaw WP-24. To mikrofon wkładany na osłonę przeciwsłoneczną i bezprzewodowy pilot montowany na kierownicę. Urządzenie wyposażone
w sześcio pinowy wtyk pełnię możliwości demonstruje przy współpracy z Albrechtem
AE6690 / AE6691, gdzie pilotem na kierownicy można zarówno sterować nadawaniem jak i zmieniać kanały. Zestaw spełnia wymagania obsługi radia bez odrywania rąk od kierownicy. Manualne sterowanie pozbawione VOX-u całkowicie eliminuje przypadkowe uruchamianie nadawania, czego trudno uniknąć przy pracy automatycznej.

Ostatnia propozycja PTT-DUAL skierowania jest do użytkowników DUAL MIKE – mikrofonów mogących jednocześnie obsługiwać klasyczne CB radio i aplikację CB Talk w telefonie.

PTT-DUAL to nic innego jak dodatkowy przycisk nadawania z mocowaniem do kierownicy, sterujący bezprzewodowo w standardzie Bluetooth mikrofonem DUAL MIKE

A.O.powrót