Midland M Zero

2015/03/24

Wiosną tego roku Midland wprowadził na rynek nowy radiotelefon CB, model M Zero.

 

midland-M0

 

Koncepcyjnie przypomina Alana 109, ma jednak od niego zdecydowanie krótszą obudowę i jest nieznacznie węższy. Uwagę zwraca rzadko spotykany, biały kolor wyświetlanych cyfr numeru kanału, dający znakomity kontrast i czytelność nawet w pełnym słońcu.

Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem jest programowany przełącznik szybkiego dostępu do kanału ratunkowego. Użytkownik nie jest już zdany na decyzję producenta czy kanałem ratunkowym będzie 9 czy 19, ale sam przypisuje kanał, do którego chce będzie miał szybki dostęp za pomocą przełącznika.

Radio pracuje w modulacji AM, rozpowszechnionej coraz bardziej w całej Europie i może używać jednego z dwóch standardów częstotliwości do wyboru – polskiego oraz zachodnioeuropejskiego.

Midland M Zero posiada płynną regulację czułości odbiornika i blokady szumów, wyjście na głośnik zewnętrzny, a także na tubę PA.

W konstrukcji radiotelefonu i nadawaniu ostatecznego kształtu charakterystyce jego pracy aktywnie uczestniczyli technicy z polskiego oddziału Midlanda. Najbardziej widocznym efektem tych działań jest niezwykle miękko funkcjonująca blokada szumów. Świadomi gęstego ruchu na kanale 19 nasi technicy optowali za rozwiązaniami mającymi wyeliminować, powszechne w wielu innych modelach „pukanie" towarzyszące otwarciu blokady, a także potrzymanie jej otwarcia po zakończeniu odbioru transmisji, co z kolei zapobiega „szatkowaniu" komunikatów będących na granicy zasięgu.

W rezultacie dostajemy radio z płynnie pracującym odbiornikiem, zapewniającym maksymalną czytelność komunikatów, które nie irytuje nawet w dużym natłoku rozmów.

Innym parametrem poddanym zmianie to barwa dźwięku głośnika. Okazało się że laboratoryjnie najskuteczniejsze pasmo przenoszenia, powoduje znużenie słuchaczy podczas długiej trasy. Wypracowano kompromis polegający na dodaniu niższych tonów, które z niedużym uszczerbkiem dla czytelności, czynią odsłuch o wiele bardziej przyjaznym dla operatora i nie męczą, nawet przy wielogodzinnym odsłuchu.

Dzięki naszym sugestiom wprowadzono również zmiany w torze nadawczym eliminujące indukowanie zwrotne prądów wysokiej częstotliwości przy uszkodzonych lub skrajnie niezestrojonych liniach antenowych, których nie używa się podczas testów, ale przecież spotyka się w realnym życiu.

Midland M Zero jest więc radiem kompletnym, które w dyskretnej, funkcjonalnej obudowie kryje starannie przemyślane wnętrze. Bez zbędnych ekstrawagancji zapewnia zawsze skuteczną łączność w niezwykle przystępnej cenie.

A.O.

 

zobacz szczegóły >>powrót